راهنمای نویسندگان

شیوه نامه تهیه چکیده مبسوط (برای مقالات پذیرش شده)

 

شیوه نامه APA برای ارجاعات و رفرنسها

 

فرم تعارض منافع

 

فرم تعهدنامه نویسنده مسئول

 

سامانه پرداخت الکترونیکی دانشگاه گیلان

 

لینک دریافت شناسه ارکید (orcid)

 

نکات مهم و ضروری

 1. با توجه به برنامه ریزی برای نمایه شدن مجله در نمایه های بین المللی، ارائه کد ارکید(ORCID) برای کلیه نویسندگان مقاله ضروری است. ثبت نام برای این کد از طریق لینک https://orcid.org/register  قابل انجام است.
 2.  این مجله فقط مقالات تالیفی در حوزه حقوق کیفری و جرم شناسی را بررسی می کند.
 3.  مقالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی در صورت مشارکت استاد راهنما یا مشاور در نگارش مقاله قابل بررسی است ( ارسال فایل تایید استاد راهنما یا مشاور مبنی بر این که مقاله با نظارت و مشارکت ایشان نوشته شده در زمان ثبت مقاله ضروری است). دانشجو می تواند نویسنده مسئول مقاله باشد. مشخصات نویسندگان و یا نویسنده مسئول بعد از ثبت مقاله قابل تغییر نیست
 4.  با توجه به تعهد عدم ارسال هم زمان مقالات به مجلات مختلف، در صورت دریافت گزارش ارسال هم زمان مقاله به مجله دیگر، مقاله در هر مرحله باشد  حذف و علاوه بر اعلام موضوع به دانشگاه متبوع نویسندگان، خسارات مربوط از نویسنده مسئول دریافت می شود.  
 5.  کلیه مقالات دریافتی قبل از ارجاع به داوری توسط دبیر تخصصی از جهت رعایت شیوه نامه و ضوابط کلی ملاحظه و در سامانه مشابهت یاب بررسی می شوند.
 6.  مکاتبات مجله فقط از طریق سامانه مجله و صرفا با نویسنده مسئول مقاله است.

 

برای ورود به سیستم تکمیل فرم ثبت نام الزامی است.

برای ثبت نام در سیستم  مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

ابتدا روی لینک مجله مورد نظر کلیلک کنید. پس از انتخاب زبان مجله (زبان فارسی)، روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و فرم مربوطه را به دقت تکمیل کنید. تکمیل مواردی که با ستاره مشخص شده، الزامی است. اطلاعات کامل خود را (به جز نام کاربری و رمز عبور) ترجیحاً به زبان فارسی وارد کنید.

آدرس ایمیل خود را به دقت وارد کنید. از این پس از طریق همین آدرس با شما تماس گرفته خواهد شد. پس از تکمیل و ارسال فرم ثبت نام، نام کاربری و کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود. برای ادامه کار، با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد سیستم شوید. پس از ورود به سیستم، کلمه عبور را تغییر دهید. یادآور می‌شود امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد.

در صورت فراموشی کلمه عبور، آدرس ایمیل خود را در بخش مربوطه وارد کنید. کلمه عبور جدید به آدرس شما ارسال می‌شود. توصیه می‌شود پس از وارد شدن به سیستم، کلمه عبور خود را تغییر دهید.

نام کاربری و کلمه عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. مسئولیت ورود درست اطلاعات بر عهده شماست. برای تغییر مشخصات و یا آدرس خود روی لینک مشاهده اطلاعات شخصی کلیک کنید.

چنانچه مشکل خاصی در ورود اطلاعات داشته باشید، با مدیر سامانه تماس حاصل فرمایید.

 صفحه اختصاصی نویسنده:

این صفحه برای استفاده نویسندگان دارای امکانات و قابلیت های زیر است:

ارسال مقالات جدید: در این بخش امکان ارسال مقاله جدید و تکمیل اطلاعات مقالات ارسال شده وجود دارد. برای ارسال مقاله جدید تکمیل فرم ثبت‌نام و همچنین تکمیل اطلاعات فرم ارسال مقاله، الزامی است. چگونگی ثبت نام در سیستم و ارسال مقاله در ادامه آمده است.

 مقالات نیازمند بازنگری: در این بخش مقالاتی که مورد پذیرش قرار گرفته است و نیازمند بازنگری یا در حال بازنگری است نمایش داده می‎‌شود. در این بخش همچنین فهرست مقالاتی که به هر دلیل در بازه زمانی یک ماهه بازنگری نشده و از سیستم حذف شده است نمایش داده می‌شود. مشاهده آخرین وضعیت مقالاتی که به وسیله هیأت تحریریه پذیرفته شده و نیازمند بازنگری و انجام اصلاحات است در این قسمت امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است مقالاتی که به هر دلیل در موعد مقرر بازنگری نشوند از سیستم حذف می‌شوند و در صورت تمایل این امکان وجود دارد تا مجدداً برای مجله ارسال شود.

 مقالات تکمیل شده: در این بخش مقالات آماده انتشار و همچنین مقالاتی که بررسی آن با درخواست نویسنده لغو شده و همچنین مقالاتی که از طریق فراخوان ارسال شده است نمایش داده می‌شود.

پس از ورود به سیستم برای دسترسی به امکانات آن روی لینک مربوط به صفحه شخصی، کلیک کنید.

  داوران پیشنهادی: امکان پیشنهاد داور به وسیله نویسنده وجود دارد. البته پذیرش آن مشروط به موافقت هیأت تحریریه است.

اضافه کردن فایلها: برای ثبت مقاله در سیستم نشریات علمی، ارسال دو فایل زیر الزامی است:

فایل نامه به سردبیر مبنی بر درخواست بررسی مقاله

فایل اصلی مقاله: این فایل باید بدون مشخصات نویسنده باشد و بیش از 2 مگابایت نیز نباشد.

جداول، نمودارها و تصاویر را به صورت جداگانه نیز  ارسال کنید.

در صورت نیاز سایر اطلاعات مربوط به مستندات مقاله را نیز وارد کنید.

تکمیل ارسال مقاله: پس از تکمیل تمامی اطلاعات و ارسال فایلها برای ادامه کار روی لینک تکمیل ارسال مقاله کلیلک کنید.

لازم به ذکر است که تا مرحله تکمیل کامل اطلاعات و ارسال مقاله، امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد.

مشاهده آخرین وضعیت مقاله: برای مشاهده آخرین وضعیت مقاله روی صفحه شخصی نویسنده کلیک کنید.

در صورتی که مقاله شما به صورت کامل ارسال شده باشد در بخش «مقالات ارسال شده / نهایی» دیده می‌شود. در صورتی که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفته و نیازمند بازنگری باشد در بخش قابل بازنگری مشاهده می‌شود. مقالات در حال بازنگری نیز در همین قسمت قابل مشاهده است.

 

ضوابط نگارش مقاله:

 اهداف و حوزه جذب مقالات:

 انتشار مقاله­های علمی پژوهشی و عرضه نتایج تحقیقات در زمینة حقوق کیفری و جرم­شناسی به منظور تولید و ارتقای سطح دانش، انتقال و تبادل یافته­ها، تجربیات و دستاوردهای پژوهشی، بسط همکاری و تعامل علمی بین کنشگران حوزه حقوق کیفری به منظور تبادل آموخته­ها و تجربیات و تقویت فضای گفتگو و نقد اندیشه، کمک به توسعه علمی کشور از طریق طرح  مسائل و کوشش جهت تبیین و ارایه راه حل­ها از جمله اهداف این نشریه است.دست اندرکاران نشریه امیدوارند با نشر اندیشه­ های نو در حوزه موضوعی مجله بتوانند به گسترش مرزهای دانش و چاره­ جویی برای چالش­ های موجود در حوزه حقوق کیفری و جرم­شناسی کمک نمایند.

* فصلنامه مقالات علمی و پژوهشی را که در موضوع مجله و طبق شیوه­ نامه تهیه شده باشند بررسی می­کند.

* با توجه به مصوبه هیات تحریریه مجله این مجله از بررسی مقالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) معذور است و بررسی این مقالات در صورتی پذیرفته می شود که استادان راهنمای دانشجو به صورت کتبی مسئولیت علمی مقاله را عهده دار شوند. اگر در مراحل بررسی مقاله خلاف این موضوع آشکار شود با تصمیم سردبیر مجله مقاله از جریان بررسی حذف خواهد شد.

* با توجه به تعهد مجله برای بررسی مقالاتی که از طریق سامانه ثبت گردیده است و تعهد نویسندگان محترم بر عدم ارسال همزمان مقاله برای مجلات دیگر در صورت آشکار شدن ارسال همزمان مقاله برای مجلات دیگر مقاله مورد بررسی حذف می گردد.

 

ضابطه­ های نویسنده:

 1. نام و نام خانوادگی نویسنده ­(گان) کامل باشد. (به فارسی و انگلیسی).
 2. میزان تحصیلات، رتبه علمی، گروه آموزشی، نام دانشکده، دانشگاه و شهر محل دانشگاه نویسنده­ (گان) مشخص شود. (به فارسی و انگلیسی). (مقاله­ های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در صورتیکه با مشارکت استادان راهنما یا مشاور و قبول کتبی مسئولیت علمی مقاله توسط ایشان باشد، قابل بررسی است).
 3. نویسندۀ مسئول و عهده دار مکاتبات مقاله معرفی گردد (تا انتهای کار، مکاتبات مجله فقط با نویسنده مسئول انجام می­شود).
 4. آدرس الکترونیکی نویسنده (گان) نوشته شود.
 5. آدرس کامل پستی به همراه ذکر کدپستی، و شماره تلفن همراه آورده شود.
 6. با توجه به دوفصلنامه بودن مجله، و طولانی شدن نوبت چاپ، از ارسال مقالات متعدد به صورت همزمان احتراز گردد.
 7. مقاله ارسال شده برای مجله نباید قبلاً‌ منتشر شده یا به صورت هم­زمان در مجله دیگری در حال بررسی باشد.

  

ضابطه­ های مقاله:

 1. مقاله باید شامل عنوان، چکیدة  فارسی و انگلیسی، واژگان کلیدی، مقدّمه، متن اصلی در قالب عنوان­های مشخّص، نتیجه­ گیری و فهرست منابع باشد.
 2. عنوان مقاله کوتاه و گویا باشد (به فارسی و انگلیسی).
 3. مقاله حداکثر در 20 صفحه A4 باشد (از 10000 کلمه تجاوز نکند). حداقل صفحات مقاله 15.
 4. چکیده فارسی مقاله حداقل 100 و حداکثر 150 کلمه باشد. (به فارسی و انگلیسی).
 5. واژگان کلیدی حداقل 5 و حداکثر 10 واژه باشد. (به فارسی و انگلیسی).
 6. متن مقاله با قلم B Nazanin فونت 12 و متون انگلیسی با قلم Times New Roman فونت 11 تایپ شود.
 7. پاورقی با قلم B Nazanin فونت 10 و متون انگلیسی Times New Roman  فونت 9 تایپ شود.
 8. فاصله سطر 1 سانت باشد.
 9. این مجله از روش استناد درون متنی (APA) پیروی می­کند، بنابراین نحوة ارجاع در داخل مقاله بدین­گونه است که بلافاصله بعد از اسم افراد، سال انتشار اثر و شمارة صفحة آن در داخل پرانتز درج گردد. (در ارجاعات انگلیسی نیز همین­طور).  مانند: (ربیعی، 1392: 25)

 

- در صورت تعدد منابع از یک نویسنده در یک سال، با افزودن (الف) و (ب) در کنار سال انتشار، مشخص می­شوند. مانند: (عنایت، 1349الف: 14)، (عنایت، 1349ب: 150).

 

 1. منابع مورد استفاده، در پایان مقاله، به ترتیب الفبایی، نام خانوادگی نویسنده تنظیم و درج می­شوند (در منابع انگلیسی نیز همینطور).

 

برای کتاب: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان کتاب، نام مترجم، تعداد جلدها، شماره چاپ، شهر محل نشر کتاب: نام ناشر.

 

برای مقاله:  نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، «عنوان مقاله در داخل گیومه»، نام مترجم، نام مجله، دوره یا شمارة مجله، شماره صفحات اول و آخر مقاله در مجله.

 

برای پایان­ نامه:  نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، «عنوان پایا­ن­نامه در داخل گیومه»، مقطع و رشته تحصیلی و نام دانشگاه و شهر.  

 

برای مجموعه مقالات:  نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، «عنوان مقاله در داخل گیومه»،  نام مجموعه مقالات، نام گردآورنده، نام ناشر. شماره­ صفحة اول و آخر مقاله.

 

برای تارنما یا website: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (تاریخ مطلب)، «عنوان مطلب در داخل گیومه»،  تاریخ دریافت از پایگاه اینترنتی، نام و نشانی پایگاه اینترنتی.

 

مانند مثالهای زیر:

 مثال برای کتاب: آقابابایی، حسین (1393)، قلمرو امنیت در حقوق کیفری، چاپ اول، تهران: انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.

 مثال برای مقاله:  ابراهیمی، شهرام (1394)، «رویکرد قانونگذار به پیشگیری از جرم در قانون ارتقاء سلامت اداری و مقابله با فساد»، پژوهشنامه حقوق کیفری، دوره دوم، شماره 12، ص 31-7.

 مثال برای تارنما:  عباسی، مصطفی (10/11/1390)، «تعدد معنوی در جرایم تعزیری»، تاریخ استخراج: 1/5/1392،  http://mostafaabasi2.blogfa.com/post-11.aspx

 

 1. قواعد کلی در رسم جداول و نمودارها بدین گونه است:

 

- تمامی اعداد داخل جداول و همچنین اعداد محورهای نمودارها به فارسی درج شوند.

 - جداول باید فاقد خطوط عمودی باشند. مانند جدول زیر:

 

جدول 1- تجزیه واریانس صفات اندازه گیری شده

 

میانگین مربعات(MS)

منابع تغییرات

درجه آزادی

ارتفاع بوته (CM)

قطر ساقه (mm)

تعداد برگ

تکرار

2

ns12/25

ns07/2

ns10

تیمار

5

**06/325

*15

ns 24

خطا

10

65/72

15/8

6

Ns، * و ** به ترتیب غیر معنی­دار، معنی­دار در سطح 5 درصد و سطح 1 درصد

 

  نحوه ارسال مقاله:

    نویسندگان باید هنگام ارسال، سه فایل را بارگزاری نمایند:

 1. - فایل اصلی بدون مشخصات نویسندگان
 2. - فایل مشخصات نویسندگان (مشخصات کامل از حمله وابستگی سازمانی و مرتبه علمی)
 3. فرم تعارض منافع که لینک آن در قسمت بارگزاری فایلهای ضروری درج شده است.
 4. مقاله در برنامه word 2003  یا word 2007 ذخیره و ارسال گردد.
 5. ارسال مقاله حتماً بایستی از طریق سامانه مجله در آدرس http://jol.guilan.ac.ir/  انجام شود، (تمامی مکاتبات نشریه از این طریق انجام خواهد شد).