گونه شناسی جرایم علیه خانواده

نویسندگان

چکیده

خانواده نخستین کانون اجتماعی است که در زندگی جمعی انسان شکل گرفته و مهم‌ترین نقش را در توسعه و رشد مراحل حیات بشر از ابتدا تا کنون و تا فرجام زندگی، نسبت به سایر نهادهای اجتماعی داراست، با این وجود، متاسفانه امروزه به دلیل عوامل مختلفی، نهاد مقدس خانواده دچار تزلزل و بحران شده است و کمتر به زنان و کودکان که از مهمترین ارکان این نهاد به شمار می آیند بها داده می شود. حمایت‌های قانون‌گذار در زمینه شناخت مسایل مربوط به خانواده و حل معضلات مبتلا به آن می‌تواند گام بزرگی در جهت جلوگیری از آسیب‌پذیری و تزلزل خانواده باشد، لذا دولت‌ها اقدامات مختلفی را برای حمایت از کیان خانواده اتخاذ می‌کنند. یکی از این اقدامات، جرم‌انگاری رفتارها و اعمالی است که موجودیت خانواده و اعضای آن را تهدید می‌نماید. این جرم‌انگاری، حمایت کیفری از کلیت نهاد خانواده و نیز اعضای خانواده را رقم می‌زند. این حمایت کیفری، به ویژه نسبت به افرادی از خانواده که از بیشترین میزان آسیب‌پذیری رنج می‌برند یعنی زنان و کودکان، اعمال شده و واجد اهمیت است. دراسناد بین‌المللی نیز حمایت های جدی در این زمینه صورت گرفته است. این نوشتار ضمن بررسی انواع جرایم که به هر نحو، خانواده را تهدید می‌نماید به راهکارهای مقابله با این تهدیدات در حقوق ایران پرداخته و در این رابطه، نگاهی نیز به اسناد بین‌المللی نموده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Recognition of Crimes against Family

نویسندگان [English]

  • Abbas Salmanpour
  • Saeedeh Heidari
چکیده [English]

Family is the first social group which is formed to live with other people from the very beginning one plays play the most important role among other social groups to develop the process of human being (mankind) to grow. But unfortunately nowadays family has been involved in crisis and less attention paid to as the women and children the most important groups. The legislator's protections in the fields of family affairs in order to remove their problem can help family not to be vulnerable. So the governments take different actions to protect the families. One of them is that they must be so sensitive about the behavior.
This criminalization in relation to punishment as criminal to the behavior described which really threats the members of family and they should be prosecuted officially and this prosecution passed in order to protect the most vulnerable groups in family that are women and children. International unions have taken some serious actions to protect them properly .This essay only analyzes the kinds of crimes which threats the family the ways to prevent these threats in Iran’s law and have a glance at international documents, too

کلیدواژه‌ها [English]

  • Words: Family
  • Legal protection
  • Penal Protection
  • Criminal or Civil Secure for Punishment